רכיבה טיפולית – חוות עץ הזית

 רכיבה טיפולית נועדה לטיפול בבעלי מגבלות ביכולת תפקודית, עקב מחלה, נכות, קשיי הסתגלות ועוד. בנוסף הטיפול עוזר לפיתוח יכולות מוטוריות ורגשיות. הטיפול ברוכב  ע"י רכיבה טיפולית נעשה תוך שימוש בתנועה קצבית של הסוס, אשר משפיעה על גוף הרוכב ועל נפשו. היא משלבת פעילות אירובית נמרצת, המעוררת תחושה חזקה של ניידות ועוצמה, עם הערכה ואהבה לבעל חיים אצילי וקשוב. היא מאפשרת גם יציאה מהמסגרת הטיפולית הקונבנציונאלית לתחום של הנאה ופנאי. אוכלוסיית הרוכבים רחבה ביותר וכוללת ילדים, מתבגרים ומבוגרים הסובלים מלקויות התפתחותיות, נכויות מוטוריות, קשיי למידה, הפרעות התנהגותיות ורגשיות ומחלות כרוניות. בבית הספר צוות מדריכים טיפוליים מוסמך ומקצועי האחראי על תכנון וביצוע פרטני של הטיפול  .

 

רכיבה טיפולית וטיפול בעזרת סוסים ככלי שיקומי עוצמתי וכדרך חיים:

"חוות עץ הזית" הינה בית ספר לרכיבה על סוסים שהוקם בשנת 2008 על ידי שני שותפים – שרון ואיילת פויר וממוקם בלב הגליל המערבי בין כפר הורדים לתרשיחא. הנהלת החווה שמה לה למטרה להעניק מסגרת לימודים איכותית לרכיבת סוסים : רכיבה טיפולית ורכיבה מערבית. העקרונות בהם דוגלים בחווה הם ערכים חינוכיים, קרבה לטבע, אחווה ועזרה לזולת, אהבת בעלי החיים ואהבת האדם. חוות עץ הזית הינה מקום שפועל לחיזוק ילדים, נוער ומבוגרים באמצעות מפגש עם סוסים בפרט ובעלי חיים בכלל, מקום שהוא מפלט מהעולם החומרי והתחרותי, מקום שמאפשר להרגיש שווים, ראויים, ופשוטים ויחד עם זאת מתמודדים ומתקדמים, מקום בו כל אחד לומד להכיר ולהעריך את עוצמותיו ויכולותיו. העצמה וטיפול ע"י רכיבה טיפולית  היא גישה ייחודית שפותחה ומיושמת ב"חוות עץ הזית" ע"י אנשי מקצוע. בגישה שזורים אלמנטים מתוך ענפי ספורט הרכיבה המערבית, רכיבה טיפולית, וסדנאות העצמה וצמיחה אישית. הפעילות בחווה מתקיימת לאורך כל ימות השנה וכוללת גם את חודשי הקיץ.

 רכיבה טיפולית והשפעותיה

הרכיבה הטיפולית הינה דרך מופלאה ומיוחדת לטיפול, תמיכה, לימוד ומתן עזרה לילדים ומבוגרים הסובלים מבעיות , מוגבלויות או קשיים שונים כאשר התוכנית מותאמת לכל רוכב ע"פ צרכיו.

יתרונותיה  מושגים בזכות הצוות המיוחד – " סוס-מטפל-מטופל" כאשר הסוס מציע למטופל קשר בלתי תלוי , הסוס אינו שיפוטי ומקבל כל אדם באשר הוא, וכך לומד הרוכב לפתח את האמון והקשר שנוצר עם הסוס , כלפי העולם. כמו כן עוזר הקשר עם הסוס להסיר את גבולות החברה ולחצים חיצוניים ומאפשר לילד להשתחרר , לצמוח, ולהתפתח , כמו גם לרכז את מירב האנרגיות בעצמו , ולעצב דימוי עצמי חיובי, . בנוסף המגע עם הסוס מספק מקור חום ואהבה והוא מהווה בסיס ומצע ראשוני לתהליכי למידה והתפתחות.

הרכיבה על הסוס מהווה הזדמנות להיחשף לגירויים שונים ולעמוד מול התנסויות , התמודדויות ומצבים חדשים. היא מציבה אתגרים רבים ליכולות שונות ומגוונות וע"י כך מאפשרת לפתח מיומנויות חדשות אשר דרכן מתפתחים גם דפוסי בטחון והערכה עצמית גבוהים יותר .רכיבה  מסוג  זה מספקת אפשרויות רבות לתחושת מסוגלות והצלחה , התמקדות ביכולות ובמעלות במקום בחולשות , תחושות אלו מעלים את המוטיבציה הביטחון והיכולת האישית ובכך נפתחים אפיקים חדשים לעוד התמודדויות , למידות והצלחות.

הטיפול מתקיים במרחב מיוחד המאפשרת לרוכב סביבה חופשית, מוגנת , רגועה וטבעית, שאינה מתקשרת למסגרת לימודית נוקשה או למרחב טיפולי קונוונציונלי, דבר המדרבן את המטופל לשתף פעולה ויוצרת כר פורה לפתיחות וצמיחה.

חוות עץ הזית פועלת במסגרת פילוסופיה חינוכית המאמינה שבאמצעות סוסים ניתן לטפח כישורים ורגישויות, לחזק יכולות, ולבנות בגרות רגשית. ערכים של חריצות ואחריות הם חלק בלתי נפרד מהעבודה בחווה, תחושת החופש והרוגע בחווה משפיעים גם על ההתנהגות של השוהים בה והעיקר: הטיפול בסוסים הופך את המטופל למטפל כאשר הטוב והתום הטמונים בבעלי החיים מקרינים גם עליו.

הטיפול בחיות הוא סוג של דאגה לזולת. האכלת החיות והטיפול בהן מלמדת על נתינה ודאגה לאחר, וגורמת להרגשה טובה הפעילות בחווה מלמדת את המשתתפים לא לפעול כחלק מעדר אלא לגלות את עצמם, לאפשר להם את החופש הפנימי האמיתי לבחור, להיות אקטיביים, לקחת אחריות, להתעניין בעצמם ובסביבתם.

התוכנית לנוער ומתבגרים

"אנו פוגשים את הנערים והנערות בצמתים שונים בחייהם, החל ממצבים חברתיים מורכבים, לימודיים, משפחתיים ועד מצבים קשים אשר עשויים לגרור אותם למקומות של אובדן הדרך" "בצומת זו בחייהם אנו מציעים להשתמש בעקרונות הדרך הייחודית המגיעה מעולם החיות, הרכיבה והתרפיה. דרך המגע המטפל של הסוס והסביבה המרפאת של הטבע ניתן מקום לחיזוק והחלמה של הנפש והגוף, ניצור יחסי אמון והקשבה, ויחד איתם נאתר יכולות וחוזקות ונבנה דרך המציבה יעדים, מטרות ולוחות זמנים שיובילו אותם להצלחה והגשמת החזון האישי, הפוטנציאל ומשאלת הלב".

נערים ונערות אלו זוכים לטיפול ייחודי בעזרת סוסים, ודוהרים במקרים רבים לדרך חדשה כשהם הופכים ממטופלים למטפלים בזכות סגנון זה של רכיבה. לעודד אותם לפתח את היכולת להתמודד עם מצבים קלים כקשים. להחזיר להם את האמונה בעצמם ואת המוטיבציה ללמוד, להתמיד ולהשקיע בחייהם. התוכנית, נועדה לאפשר לנערים אלה לפרוץ את המעגל ולשנות את גורלם .

התכנית לנוער מורכבת ממגוון פעילויות:

  1. רכיבה וטיפול באורווה ובסוס (האכלה, ניקיון והכנת הסוס לרכיבה) – שם הנערים מתמודדים עם פחדים, צורך בדחיית סיפוקים, גבולות, שליטה, הרגלי עבודה, קבלת אחריות, הקשבה, וכבוד לסוס.
  2. חניכת אוכלוסיה חלשה (בעלי מוגבלויות למשל) ההופכת אותם מ"מטופלים" ל"מטפלים" ובדרך זו מושגת ההתקדמות אישית הרבה ביותר ושיפור הדימוי העצמי.
  3. טיולי שטח ארוכים בטבע – המאפשרים מגוון התמודדויות ועבודה בצוות.
  4. לקיחת חלק פעיל בחיי הקהילה בחווה: לימוד תיאורטי, עיוני והכשרה מקצועית, שתהווה עבורם בסיס לרכישת מקצוע ופרנסה בעתיד.

 

ל"חוות עץ הזית" הסדר עם כל קופות החולים בנושא רכיבה טיפולית (כללית, מכבי, לאומית ומאוחדת).

רכיבה על סוסים נתפסת בדרך כלל כספורט אצילי ויקר. מה שרבים אינם יודעים הוא כי כבר לפני למעלה מ- 200 שנה גילו החוקרים את סגולותיה הטיפוליות. רכיבה טיפולית נועדה לטיפול בסובלים מבעיות פיזיות כגון מגבלות ביכולת תפקודית הנגרמת עקב מחלה, פציעה או נכות, ובעלי בעיות רגשיות ביניהם קשיי הסתגלות, ביטחון עצמי ירוד, הפרעות קשב וריכוז ועוד. הטיפולים  מיועדים לכל שכבות הגיל, ואוכלוסיית הרוכבים כוללת ילדים, מתבגרים ומבוגרים. היא מספקת חוויה מעצימה מהמון בחינות, הן במישור הפיזי והן במישור הרגשי, היא מסגלת לגוף גמישות ויציבות ובמקביל משפרת את הביטחון העצמי ואת יכולת התקשורת.

כניסתו של הטיפול ברכיבה לסל התרופות הביאה לתנופה אדירה בתחום וקופות החולים מפנות רבים ממטופליהם אל החווה. איילת פויר: "קרוב ל90% מהמטופלים מגיעים כיום דרך קופות החולים השונות, אשר הבינו את הערך הטיפולי הגלום בטיפול ומעניקות למטופלים אפשרות ליהנות משיטת הטיפול שלנו, שהיא בעלת תוצאות מוכחות, במחירים נוחים. חלק גדול מהמטופלים מתאהבים בתחום וממשיכים לרכב כיום במסגרת שיעורי רכיבה מערבית ואף משתתפים בתחרויות מקצועיות".

 

חוות עץ הזית, הממוקמת על כביש כפר ורדים- תרשיחא, הינה החווה הגדולה ביותר בגליל המערבי הפועלת בשיתוף מלא עם כל קופות החולים, המסבסדות טיפולי רכיבה- והופכות אותם לנגישים לכל כיס.